ارک زوکربرگ، بنیانگذار فیس‌بوک معتقد است تا 10سال آینده تکنولوژی هوش مصنوعی از بشر پیشی می‌گیرد. به عقیده او، تا 10سال آینده، هوش‌های مصنوعی در زمینه‌های بصری، شنوایی و زبانی از بشر جلو می‌افتند. بنیانگذار فیس‌بوک در یک کنفرانس تلویزیونی سرمایه‌داران در واکنش به سوال ‌«آیا هوش مصنوعی قادر است با بشر رقابت کند؟» پاسخ داد: «بله.»

این برنامه تلویزیونی که در آمریکا متداول است، نظر مارک زوکربرگ را درباره آینده هوش مصنوعی جویا شد. مدیر عامل فیس‌بوک در این مصاحبه گفت که هوش مصنوعی می‌تواند در بسیاری از زمینه‌ها جایگزین انسان شود. ارزیابی او از آینده فناوری هوش‌های مصنوعی اینچنین است.
و توضیح می‌دهد که مهم‌ترین چیزی که در توسعه هوش مصنوعی روی آن تمرکز داریم این است که در طراحی به جایی برسیم که بتوانیم در بسیاری از زمینه‌ها هوش مصنوعی را جایگزین انسان کنیم. این بنیانگذار موفق فکر می‌کند که در پنج یا 10 سال آینده دنیای فناوری به نقطه‌ای خواهد رسید که هوش‌های مصنوعی جای انسان را در زمینه‌های بینایی، شنوایی و زبانی خواهند گرفت.

هوش مصنوعی هنوز قادر به آموختن نیست!

در این کنفرانس تلویزیونی از مارک زوکربرگ سوال شد که آیا انسان محکوم به این است که با هوش مصنوعی جایگزین شود؟ او در پاسخ گفت: «هنوز نه. اینکه هوش مصنوعی جایگزین انسان می‌شود به این معنی نیست که می‌تواند مانند بشر فکر کند یا قابلیت آموزش داشته باشد. ذهن انسان دارای پیچیدگی‌هایی است که درک آن ساده نیست. در واقع هر چقدر هم کامپیوترها در یک زمینه کارآمد باشند، قادر به فکر کردن و یادگیری یک مهارت جدید نیستند. در حال حاضر تا حد زیادی از این بابت مطمئن هستیم که در فکر کردن و مهارت یادگیری انسان با هوش مصنوعی و تکنولوژی قابل مقایسه نیست.»

در مقایسه هوش مصنوعی با هوش انسانی باید گفت که انسان قادر به مشاهده، تجزیه و تحلیل مسائل مختلف است اما هوش مصنوعی مبتنی بر قوانین و رویه‌هایی است که از قبل به سیستم داده شده است.